Přednáška S300 / Adolf Schwarzenberg a černý kontinent

Přednáška "Adolf Schwarzenberg a černý kontinent", Schwarzenberský rok v Českém KrumlověPřijměte společné pozvání SGG a Studijního centra ČK na lednovou přednášku z cyklu Schwarzenberský rok v Českém Krumlově, tentokráte na téma „Adolf Schwarzenberg a černý kontinent“, jež povede historik a badatel Mgr. Martin Slaba, současný kastelán zámku Hluboká nad Vltavou a spolu-autor publikace Poslední ráj Adolfa Schwarzenberga z roku 2014.

První řádná přednáška v novém roce se uskuteční tradičně ve Studijním centru Český Krumlov na Tumlplacu, I. zámeckém nádvoří, a to již tuto sobotu 25. ledna v hlavním sále od 10:00.

V rámci přednášky budou představeny a blíže popsány lovecké expedice a budovatelské aktivity JUDr. Adolfa Schwarzenberga, Ph.D. na černém kontinentě spolu s historií prvního „dominia“ rodu Schwarzenberků na africké půdě, slavné knížecí farmy v Keni, jež Mgr. M. Slaba v rámci společné badatelské činnosti se svou chotí Mgr. Markétou Slabovou osobně navštívil (viz anotace níže). Po přednášce (cca 50 min) proběhne otevřená diskuse, určená pro přizvané odborníky a zájemce z řad účastníků přednášky. V případě zájmu je možné zasílat dotazy na přednášejícího k tématu předem, a to na tuto emailovou adresu: velitelstvi@krumlovskagarda.cz

Adolf Schwarzenberg a černý kontinent

přednáší Mgr. Martin Slaba

sobota 25. ledna 2020 od 10:00 ve Sloupové síni Studijního centra Český Krumlov

Anotace / přednášející

Mgr. Martin Slaba, přednášející, "Adolf Schwarzenberg a černý kontinent", Schwarzenberský rok v Českém Krumlově

Mgr. Martin Slaba, přednášející

Vystudoval obor historie a anglický jazyk na Pedagogické fakultě v Českých Budějovicích, odkud směřoval na své první profesní působiště ve státním archivu v rodném Benešově. Od roku 2005 úspěšně vedl po více jak jednu dekádu Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, sídlící v někdejším schwarzenberském zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou, coby jeho ředitel. V roce 2018 se stal kastelánem jednoho z nejvýznamnějších objektů Národního památkového ústavu v Čechách, zámku Hluboká nad Vltavou. Spolu se svou chotí Markétou Slabovou je spolu-autorem knihy Poslední ráj Adolfa Schwarzenberga, popisující africká dobrodružství tohoto posledního pána na Krumlově a vznik a rozvoj slavné knížecí farmy v africké Keni, kterou manželé Slabovi publikovali v roce 2015 na základě dlouhodobého výzkumu nejen v českých archivech, ale i v daleké Africe.

Anotace / přednáška

Přednáška "Adolf Schwarzenberg a černý kontinent", Schwarzenberský rok v Českém Krumlově

„Dýchá-li jednou člověk ten africký vzduch, tak se mu po té vůni vždy stýská.”: Adolf Schwarzenberg

Mezi největší záliby významného českého podnikatele a mecenáše JUDr. Adolfa Schwarzenberga, posledního pána na Krumlově, patřilo vedle motorismu, filmu a šermu zcela jednoznačně cestování a lov. Ve 20. a 30. letech 20. století proto podnikl několik nákladných loveckých expedic na černý kontinent, přičemž kouzlu Afriky tento vévoda krumlovský propadl natolik, že si na náhorní plošině v Keni v roce 1933 pronajal na 999 let rozsáhlé pozemky a farmu, jež v následujících letech aktivně zveleboval – od vlastního sídla, po místní infrastrukturu. Vrcholem jeho stavební činnosti na africké půdě pak byla výstavba unikátní hydroelektrárny v pseudogotickém slohu, která v srdci divoké Afriky odkazovala na romantické rodové sídlo Schwarzenberků v Čechách, zámek Hluboká. Ze svých cest a dobrodružství JUDr. Schwarzenberg přivážel zpět do vlasti nejen pozoruhodné lovecké trofeje, ale i cenný přírodní a etnografický materiál, jímž byly obohaceny sbírky hned několika českých muzeí. Druhá přednáška v rámci cyklu „S300“ bude věnována výpravám a aktivitám A. Schwarzenberga na černém kontinentě i historii vůbec prvního „dominia“ rodu Schwarzenberků na africké půdě.

kompletní anotace k přednášce ke stažení v souboru pdf zde

zpět do aktualit / zpět na Cyklus S300