30. 3. 2018 – Velkopáteční stráž granátníků u Božího hrobu v klášterním kostele

Stráž granátníků u Božího hrobu v kostele Božího Těla a Panny Marie Bolestné v Českém Krumlově 2018, Schwarzenberská granátnická garda

Stráž granátníků u Božího hrobu

V noci z Velkého pátku na Bílou sobotu LP 2018 strážili krumlovští vévodští granátníci Boží hrob v kostele býv. kláštera minoritů tak, jako tomu v Českém Krumlově bývalo od pradávna až do II. světové války zvykem. Tato stará velikonoční tradice, která nemá ve 21. století v Čechách obdoby a jež se na Šumavě bez přerušení podařilo zachovat jen v Cáhlově (rak. Freistadtu), byla v Českém Krumlově, Perle Šumavy, obnovena v roce 2017 – s ohledem na letošní počet těch z Vás, kdož jste do kostela na Velký pátek dorazili (opět půl tisíce Krumlovských a přespolních návštěvníků), věříme, že trvale.

Letošní stráž Božího hrobu přitom byla zajímavá tím, že granátníci přebývali mezi jednotlivými střídáními již ve svých kasárnách na krumlovském zámku a že do služby byli u této příležitosti povoláni i noví granátníci-čekatelé. Díky vybranému čtvrt milionu korun v minulém roce od sponzorů a patronů totiž obdrželi v ten samý den zbrusu nové uniformy a právě na Velký pátek si tak prošli svým „křtem“ v uniformách. V příštím roce pro velký zájem plánujeme ve spolupráci s Kláštery Český Krumlov obohatit stávající provedení o zajímavou a původní velikonoční zvyklost – zapalování velikonočních koulí, zvláštních vodních luceren, jimiž se na Velký pátek v Českém Krumlově osvětlovaly Boží hroby. Děkujeme všem, kdož jste na Velký pátek LP 2018 do kláštera dorazili.

zpět do galerie / zpět do archivu