Archiv událostí z činnosti SGG v letech 2017-2018

V ROCE 2018

24. 12. 2018 – Medvědí vánoce v Českém Krumlově

Medvědí vánoce 2018, Foto/zdroj: Lubor MrázekMedvědí vánoce 2018, Foto/zdroj: Lubor MrázekO vánocích 24. prosince 2018 zajistili schwarzenberští granátníci stejně jako každý rok bezpečnost návštěvníků, kteří přišli na Štědrý den ráno na krumlovský zámek podpořit unikátní místní tradici – Medvědí vánoce – akci, jejíž cílem je podpořit zachování chovu medvědů v Českém Krumlově. Poprvé se přitom mohli zájemci z řad patronů našich medvědů, na základě zvláštního poukazu, podívat až do zámeckého příkopu, a to přímo v doprovodu granátníků, kteří je nejen dovedli až k medvědici Marii, nýbrž i seznámili s historií chovu medvědů na Krumlově. V průběhu dopoledne 24. prosince takto přišlo pozdravit medvědici Marušku osm patronů a jejich rodin, za jejichž laskavou podporu jim všichni zúčastnění děkují.

FOTOGALERIE a bližší informace

24. 11. 2018 – Nový příspěvek Archivu SGG v Novinách města Český Krumlov

V posledním vydání Novin města Český Krumlov za rok 2018 naleznete nejnovější příspěvek ze série věnované historii Schwarzenberské granátnické gardy a výzkumu Archivu SGG s názvem 100 let republiky, 100 let od zániku Krumlovského vévodství od Mgr. Martina Neudörfla, hejtmana gardy a vedoucího gardového archivu.

PROSINCOVÉ VYDÁNÍ v podobě pdf

28. 10. 2018 – Oslavy 100. výročí vzniku republiky v Českém Krumlově

28. října 2018, 100 let republiky v Českém Krumlově, Schwarzenberská granátnická garda, Foto/zdroj: Lubor Mrázek28. října 2018, 100 let republiky v Českém Krumlově, Schwarzenberská granátnická garda, Foto/zdroj: Lubor MrázekV Českém Krumlově bylo 100. výročí vzniku Československé republiky oslaveno vskutku velkolepě. Schwarzenberští granátníci, motivováni odkazem svých bývalých kolegů, připravili ve spolupráci s městem Český Krumlov, kláštery, prelaturou a správou zámku Český Krumlov celodenní program s cílem důstojně připomenout převratné události roku 1918 v naší zemi a především v našem městě, v nichž významnou roli sehráli před sto lety právě krumlovští granátníci. V rámci bohatého programu tak byla mimo jiné obnovena unikátní tradice slavnostních dělových salv nad městem i tradiční krumlovská kirchparáda granátníků u příležitosti mše svaté v hlavním krumlovském chrámu – kostele sv. Víta.

FOTOGALERIE a bližší informace

 

23. 10. 2018 – Přednáška hejtmana gardy v městské knihovně v Českém Krumlově

V rámci tradičního cyklu přednášek věnovaných historii a činnosti Schwarzenberské granátnické gardy v Městské knihovně Český Krumlov shrnul v průběhu další přednášky, která se uskutečnila v úterý 23. 10. 2018, hejtman Mgr. Martin Neudörfl, Ghtm. aktivity granátníků a nové úspěchy v rámci Programu obnovy hradní stráže v Českém Krumlově za první polovinu roku 2018. Ghtm. Neudörfl s ohledem na nadcházející výročí 100 let od vzniku československého státu rovněž seznámil účastníky přednášky s událostmi roku 1918 v Českém Krumlově a rolí schwarzenberských granátníků v nich. Na závěr Ghtm. Neudörfl představil program oslav 100. výročí 28. října 2018, na jehož organizaci se spolu s městem Českým Krumlov granátnická garda aktivně podílí.

20. 10. 2018 – XXVIII. valná hromada Historického spolku Schwarzenberg

Švarcenberáci v Třeboni, XXVIII. valná hromada Historického spolku Schwarzenberg, Foto/zdroj: Bc. Vít PávekMgr. Martin Neudörfl, Ghtm., XXVIII. valná hromada Historického spolku Schwarzenberg, Foto/zdroj: Bc. Vít PávekV sobotu 20. 10. 2018 se na třeboňském zámku konala valná hromada Historického spolku Schwarzenberg. Mezi přednášejícími na letošní hromadě, která tradičně představuje největší švarcenberácký sjezd v roce, opět nechyběl gardový hejtman Mgr. Martin Neudörfl, který za Vévodskou tělesnou stráž v Českém Krumlově seznámil členy HSS a další účastníky XXVIII. valné hromady s aktualitami k Programu obnovy hradní stráže v Českém Krumlově, nejnovějšími objevy Archivu SGG a s akcemi, které krumlovští granátníci v roce 2018 podnikli. Nad konáním sjezdu, který svou návštěvou jako obvykle poctila Jeho Jasnost kníže Karel Jan, vévoda krumlovský, převzal stejně jako v minulém roce patronát Státní zámek Třeboň.

28. 9. 2018 – Svatováclavské slavnosti a uvedení nových granátníků do služby

42959113_10214501169666218_5596704478200856576_n42987715_10214501170826247_7497808173374373888_nNa svátek sv. Václava 28. září, v den české státnosti, se na hlavním krumlovském náměstí uskutečnil tradiční ceremoniál slavnostního uvedení nových granátníků do služby starostou města Český Krumlov panem Mgr. Daliborem Cardou. Letošní ceremoniál se pak zapsal do historie města a Vévodské tělesné stráže tím, že do služby v granátnické gardě byla starostou města slavnostně uvedena vůbec první zástupkyně ženského pohlaví, granátnice Hana Szarowski. V rámci ranního ceremoniálu vztyčování praporů granátníky na Gardeplacu pak vůbec poprvé zazněla ze zámecké věže v podání trubačské sekce gardové hudby, obnovené ve spolupráci se ZUŠ Český Krumlov, česká zemská hymna Svatováclavský chorál.

FOTOGALERIE a bližší informace

29. 9. 2018 – Nový příspěvek Archivu SGG v Novinách města Český Krumlov

V říjnovém vydání Novin města Český Krumlov naleznete nejnovější příspěvek ze série věnované historii Schwarzenberské granátnické gardy a výzkumu Archivu SGG s názvem Naše město a granátnická garda v roce 1918 od Mgr. Martina Neudörfla, hejtmana gardy a vedoucího gardového archivu.

ŘÍJNOVÉ VYDÁNÍ v podobě pdf

17. 7. 2018 – Vernisáž výstavy „Od Velké války k republice“

V úterý 17. 7. 2018 proběhla vernisáž výstavy „Od Velké války k republice“ v Regionálním muzeu v Českém Krumlově, jež sleduje události let 1914-1918 ve městě Český Krumlov, v Čechách a ve světě. Na výstavě Regionálního muzea spolupracoval i Archiv Schwarzenberské granátnické gardy, který organizátorům s radostí poskytl podklady týkající se aktivit krumlovských granátníků a jejich významné role v událostech roku 1918 v Českém Krumlově.

OFICIÁLNÍ STRÁNKA VÝSTAVY na webu Regionálního muzea v Českém Krumlově

30. 6. 2018 – Nový příspěvek Archivu SGG v Novinách města Český Krumlov

V prázdninovém vydání Novin města Český Krumlov (červenecsrpen) naleznete nejnovější příspěvek ze série věnované historii Schwarzenberské granátnické gardy a výzkumu Archivu SGG s názvem Jubilejní rok 2018: hejtman Bartoloměj Reindl od Mgr. Martina Neudörfla, hejtmana gardy a vedoucího gardového archivu.

ČERVENCOVÉ VYDÁNÍ v podobě pdf

23. 6. 2018 – Slavnosti pětilisté růže 2018

Schwarzenberský granátník na stráži, Schwarzenberská granátnická gardaVztyčování praporu republiky, Schwarzenberská granátnická gardaU příležitosti 50. výročí prvního obnovení tradice českokrumlovských historických Slavností pětilisté růže v roce 1968 uspořádali schwarzenberští granátníci v sobotu 23. 6. 2018 v rámci hlavního programu slavností tradiční ranní ceremoniál vztyčování gardových praporů na své strážnici spolu s troubením slavnostních granátnických fanfár ze zámecké věže. Po celý den pak od 8:00 do 18:00 byla granátníky zajištěna stráž na hlavní strážnici na Gardeplacu. Návštěvníci města a zámku tak měli možnost o jubilejních slavnostech 2018 výjimečně zhlédnout ranní ceremoniál granátníků, který obvykle probíhá pouze o státních a církevních svátcích, a zároveň v každou celou hodinu střídání stráže.

FOTOGALERIE a bližší informace

8. 5. 2018 – Obnovení živého troubení slavnostních fanfár ze zámecké věže

Také jste se i Vy ráno zaposlouchali do důstojných zvuků slavnostních granátnických fanfár? Právě dnes 8. května 2018 v Den osvobození naší země od fašismu byla v rámci Programu obnovy hradní stráže v Českém Krumlově obnovena původní krumlovská tradice živého troubení slavnostních fanfár ze zámecké věže o státních svátcích v rámci pravidelné ranní ceremonie vztyčování praporů granátníky na strážnici gardy. Při vztyčování praporů zazněly z věže poprvé od nástupu komunismu čtyři autentické granátnické fanfáry včetně asi té nejoblíbenější fanfáry v Českém Krumlově doby první republiky „Bože, chválíme Tebe“.

Dnešní ranní troubení slavnostních fanfár ze zámecké věže a obnovení této tradice je přitom jen prvním krokem v rámci zamýšlené úplné obnovy Hudby Vévodské tělesné stráže v Českém Krumlově – Schwarzenberské granátnické gardy, jež se má skrze unikátní formu spolupráce s orchestrem Základní umělecké školy Český Krumlov uskutečnit již v průběhu letošního roku. Nový granátnický orchestr má být totiž složen nejen z granátníků a hudebníků profesionálů, nýbrž především ze žáků a absolventů ZUŠ Český Krumlov, pro které se má orchestr hudby granátnické gardy pod jednotným vedením stát zvláštní nástavbou v rámci jejich hudebního vzdělávání. Cílem společného projektu velení gardy a vedení hudební sekce ZUŠ ČK je nabídnout mladým talentovaným hudebníkům v Českém Krumlově nové zážitky v zajímavém prostředí i možnost rozvíjet své nadání v rámci bohatých aktivit spojených s obnovu a činností hradní stráže v Českém Krumlově a tím, pod jednotným vedením orchestrů, vést a motivovat naše mladé krumlovské talenty k tomu, aby se na rozvoji hudebního života v našem městě podíleli i po absolvování ZUŠ.

Doufáme, že se Vám první výsledek této spolupráce a prvotřídní výkon trubačů pod vedením pana Ladislava Kočára ze ZUŠ ČK líbil, přičemž v případě, že jste ráno pohotově využili svých mobilních telefonů a troubení fanfár natočili podobně jako na uvedeném videu, velmi bychom si vážili sdílení záznamů na naší FB stránce (profesionální záznam budete moci zhlédnout v blízké době v rámci připravovaného dokumentární cyklu).

11. 4. 2018 – Identifikace části prvního filmu pořízeného na českém území

pašije (640x395)V rámci pátrání po historických filmových materiálech, které by mohly obsahovat záběry krumlovských granátníků, pořízených před rokem 1948, se Archivu Schwarzenberské granátnické gardy podařilo ve sbírkách Ministerstva školství, kultury a sportu Španělského království objevit nejméně tři snímky, které jsme identifikovali jako původní scény ze ztraceného „Hořického pašijového filmu“ z roku 1897, prvního filmu pořízeného na českém území, jenž se do dějin světové kinematografie zapsal coby první velkofilm mezinárodní produkce a zároveň první americký „blockbuster“. Zjištění našeho archivu zpřístupňujeme formou online příspěvku, ve kterém se můžete jak blíže seznámit s historií vzniku a promítání Hořického pašijového filmu, který od své premiéry v roce 1897 dobýval jedno americké město za druhým, tak i prohlédnout jednotlivé scény, které se ve španělských digitálních sbírkách podařilo prozatím dohledat.

ONLINE PŘÍSPĚVEK gardového archivu

30. 3. 2018 – Velkopáteční stráž granátníků u Božího hrobu v klášterním kostele

Stráž granátníků u Božího hrobu v kostele Božího Těla a Panny Marie Bolestné v Českém Krumlově 2018, Schwarzenberská granátnická garda

Stráž granátníků u Božího hrobu

V noci z Velkého pátku na Bílou sobotu LP 2018 strážili krumlovští vévodští granátníci Boží hrob v kostele býv. kláštera minoritů tak, jako tomu v Českém Krumlově bývalo od pradávna až do II. světové války zvykem. Tato stará velikonoční tradice, která nemá ve 21. století v Čechách obdoby a jež se na Šumavě bez přerušení podařilo zachovat jen v Cáhlově (rak. Freistadtu), byla v Českém Krumlově, Perle Šumavy, obnovena v roce 2017 – s ohledem na letošní počet těch z Vás, kdož jste do kostela na Velký pátek dorazili (opět půl tisíce Krumlovských a přespolních návštěvníků), věříme, že trvale.

Letošní stráž Božího hrobu přitom byla zajímavá tím, že granátníci přebývali mezi jednotlivými střídáními již ve svých kasárnách na krumlovském zámku a že do služby byli u této příležitosti povoláni i noví granátníci-čekatelé. Díky vybranému čtvrt milionu korun v minulém roce od sponzorů a patronů totiž obdrželi v ten samý den zbrusu nové uniformy a právě na Velký pátek si tak prošli svým „křtem“ v uniformách. V příštím roce pro velký zájem plánujeme ve spolupráci s Kláštery Český Krumlov obohatit stávající provedení o zajímavou a původní velikonoční zvyklost – zapalování velikonočních koulí, zvláštních vodních luceren, jimiž se na Velký pátek v Českém Krumlově osvětlovaly Boží hroby. Děkujeme všem, kdož jste na Velký pátek LP 2018 do kláštera dorazili.

FOTOGALERIE a bližší informace

30. 3. 2018 – Předání pamětních diplomů sponzorům a patronům

Paní Dagmar Bohdalová si prohlíží nové uniformy granátníků, Schwarzenberská granátnická gardaPaní Dagmar Bohdalová přijímá diplom pro patrony a sponzory Vévodské tělesné stráže v Českém Krumlově, Schwarzenberská granátnická gardaPaní Dagmar Bohdalová z Českého Krumlova přispěla v minulém roce hned dvakrát významnou částkou na výrobu nových uniforem pro granátníky Vévodské tělesné stráže v Českém Krumlově – jak sama s oblibou říká „na nitě a na knoflíky pro granátníky“. Minulý pátek se tato vážená patronka granátníků přišla na Gardeplac podívat na výsledek, tj. na nové uniformy, u kteréžto příležitosti jí hejtman gardy za její podporu předal pamětní diplom pro sponzory Programu obnovy hradní stráže v Českém Krumlově za rok 2017 – i díky paní Dagmar Bohdalové totiž granátníci v minulém roce získali dostatek financí na výrobu hned šesti nových uniforem, které tento týden obdrželi k šesti stávajícím.

Paní Dagmar upřímně děkujeme za její podporu!

FOTOGALERIE z předávání diplomů

28. 3. 2018 – Nový příspěvek Archivu SGG v Novinách města Český Krumlov

V dubnovém vydání Novin města Český Krumlov naleznete nejnovější příspěvek ze série věnované historii Schwarzenberské granátnické gardy a výzkumu Archivu SGG s názvem Výročí tzv. přechodného zrušení granátnické gardy od Mgr. Martina Neudörfla, hejtmana gardy a vedoucího gardového archivu.

DUBNOVÉ VYDÁNÍ v podobě pdf

24. 2. 2018 – Nový příspěvek Archivu SGG v Novinách města Český Krumlov

V březnovém vydání Novin města Český Krumlov naleznete nejnovější příspěvek ze série věnované historii Schwarzenberské granátnické gardy a výzkumu Archivu SGG s názvem Velikonoční tradice stráže granátníků u Božího hrobu v klášteře minoritů od Mgr. Martina Neudörfla, hejtmana gardy a vedoucího gardového archivu.

BŘEZNOVÉ VYDÁNÍ v podobě pdf

13. 1. 2018 – Slavnostní výjezd do města Třeboň

Slavnostní výjezd do města Třeboň, Schwarzenberská granátnická gardaV sobotu 13. ledna navštívil hejtman Vévodské tělesné stráže v Českém Krumlově Mgr. Martin Neudörfl na třeboňském zámku pana Bc. Víta Pávka, nového kastelána na Třeboni, aby mu jménem schwarzenberských granátníků oficiálně poblahopřál mnoho štěstí a sil v jeho nové funkci. Pan kastelán pana hejtmana a vyslané granátníky spolu s celým doprovodem srdečně přivítal a zajistil, aby se granátníci cítili v Třeboni jako doma na Krumlově – ostatně právě Třeboň spolu s Hlubokou představovala v minulosti druhý domov krumlovských granátníků.

Jak předpokládá Program obnovy a jak společně doufáme, granátníci Vévodské tělesné stráže by se měli v následujících letech do Třeboně postupně navracet u různých svátečních příležitostí ve spolupráci se správou zámku a městem Třeboň. Granátníci strávili v Třeboni díky nadšení a úsilí pana kastelána Bc. Pávka skutečně výjimečný den, a tak se rozhodně těší na příští slavnostní výjezd.

FOTOGALERIE a bližší informace

V ROCE 2017

24. 12. 2017 – Medvědí Vánoce v Českém Krumlově 2017

Vážení a milí přátelé a podporovatelé,

Medvědí Vánoce v Českém Krumlově 2017, Schwarzenberská granátnická gardastejně jako v předchozích letech i v letošním roce zajistili granátníci Vévodské tělesné stráže v Českém Krumlově na žádost zámeckého medvědáře Vaši bezpečnost při sestupu do medvědího příkopu na Štědrý den. Potkat se s Vámi 24. prosince na krumlovském zámku bylo potěšením všem zámeckým, granátníkům i medvědici Marii, která si k sobě opět vyžádala svého oblíbence granátníka Novotného, jenž si vzal na starost, aby nikdo z nás ani na Štědrý den nezapomněl, že Marie dostává svému přízvisku „poslední krumlovská šelma“, a abychom si udržovali uctivou vzdálenost.

Díky Vaší štědrosti a podpoře jsme v letošním roce získali dostatek financí na výrobu nových uniforem pro granátnické čekatele, přičemž jsme zahájili přípravy na obnovu granátnického orchestru a především jeho hornové sekce. V příštím roce se tudíž u příležitosti 30. ročníku Medvědích Vánoc můžete těšit na skutečně unikátní zážitek! 24. prosince 2018 se pokusíme zajistit za pomoci všech granátníků prohlídky tak, aby se více z Vás mohlo podívat přímo do příkopu k medvědům. Zároveň obnovíme tradici slavnostních vánočních fanfár granátníků ze zámecké věže, které za první republiky neodmyslitelně patřily ke krumlovským Vánocům. Rovněž bychom rádi v příštím roce obnovili tradici rozdávání Vánočních hostií s medem, jimiž se v Krumlově a na jižní Šumavě v minulosti zahajovala štědrovečerní večeře. Dle tradice si je budou moci děti vybrat u granátníků v průběhu příští medvědí veselice.

Milí přátelé a podporovatelé, přejeme Vám mnoho štěstí, zdraví a lásky v nadcházejícím roce, děkujeme Vám za Vaši podporu v našich snahách o plnohodnotnou obnovu činnosti hradní stráže v Českém Krumlově v roce 2017 – upřímně si jí vážíme – a dovolujeme si Vás tímto požádat o zachování Vaší přízně naší společné věci i v roce 2018.

Vaši granátníci

11. 12. 2017 –  První slavnostní výjezd granátníků do Prahy ve 21. století

Schwarzenberští granátníci v PrazeV pondělí 11. prosince podnikli granátníci Vévodské tělesné stráže v Českém Krumlově svůj první oficiální výjezd do hlavního města Prahy od roku 1937 a vůbec první v parádních uniformách od roku 1878. Granátníci tentokráte do hlavního města dorazili u příležitosti oslav 80. narozenin Jeho Jasnosti Karla Jana knížete ze Schwarzenbergu, vévody krumlovského, aby dle tradice předali Jeho Jasnosti své oficiální blahopřání, které pro granátníky zhotovil dvorní grafik Jindra Čapek z Českého Krumlova. Krumlovští gardisté si po cestě do Malého Schwarzenberského paláce z pražského Smíchova zopakovali procházku, kterou v roce 1878 podnikli jejich bývalí kolegové, přičemž stejně jako v roce 1878 i v roce 2017 vzbudily jejich uniformy mezi milými Pražany zasloužený zájem – nicméně tentokrát již naštěstí obyvatelé Prahy neměli naše granátníky za carské důstojníky, a tak se tento výjezd obešel bez jakékoliv paniky.

Ještě před zahájením oslav si pak granátníci nenechali ujít příležitost vyfotografovat se u Národního divadla, na jehož opravu po tragickém požáru z roku 1881 poslali v rámci celonárodní sbírky po příkladu knížecí rodiny finanční obnos i jejich bývalí kolegové.

FOTOGALERIE a bližší informace

10. 12. 2017 –  80. výročí narození Jeho Jasnosti

V neděli 10. 12. 2017 oslavila Jeho Jasnost Karel Jan kníže ze Schwarzenbergu, vévoda krumlovský, 80. výročí svého narození. Již zítra proto granátníci vyrazí na svůj vůbec první oficiální slavnostní výjezd do hlavního města Prahy ve 21. století, aby dle tradice předali Jeho Jasnosti oficiální blahopřání granátníků Vévodské tělesné stráže v Českém Krumlově. U příležitosti podobně významných životních jubileí bývá zvykem připomenout stěžejní chválihodné podniky a zásluhy oslavence. Jelikož rodinnou tradicí v domě knížat ze Schwarzenbergu bylo vždy pečovat o naši zemi Českou a rozvíjet českou kulturu, byl by výčet zásluh Jeho Jasnosti knížete Karel Jana, hrdého českého občana, patriota a mecenáše, na jeden facebookový příspěvek příliš dlouhý. Připomeňme si proto alespoň jednu z těch největších zásluh Jeho Jasnosti v oblasti péče o českou kulturu v době totality – poskytnutí zámku Schwarzenberg pro potřeby Československého dokumentačního střediska nezávislé literatury, jehož posláním bylo evidovat, shromažďovat, uchovávat a studovat komunisty pronásledovaný československý samizdat. Právě poskytnutím starého rodového sídla Schwarzenbergů českým a slovenským vědcům, spisovatelům a historikům, kteří nejrůznějšími způsoby vyváželi zakázanou literaturu z Československa, se podařilo uchovat významnou část kultury a paměti českého a slovenského národa v temném období nesvobody v letech 1948–1989, viz dokument o zámeckém archivu, jímž provází prof. PhDr. Vilém Prečan, Csc.

29. 11. 2017 –  Nové objevy v rámci výzkumu Archivu SGG

Nově objevená fotografie, Archiv Schwarzenberské granátnické gardyHlavním posláním Archivu SGG je vedle evidence všech známých archiválií spojených s historií Vévodské tělesné stráže v Českém Krumlově shromažďování písemných, obrazových a dalších památek na krumlovské granátníky do roku 1948 doposud neuložených v archivech a muzeích za účelem jejich studia a konzervace pro příští generace. Již druhým rokem tak vzniká obsáhlá databáze, jež eviduje stovky fotografií a artefaktů a tisíce písemných dokumentů, které neustále rozšiřují vědecké poznání o historii Schwarzenberské granátické gardy.

V případě fotografií by se přitom mohlo zdát, že nic nového, vyjma fotografií jednotlivých granátníků, již být objeveno nemůže. Nadále probíhající průzkum historických tiskovin ovšem potvrzuje pravý opak. Tento týden se nám například podařilo objevit a zaevidovat unikátní fotografii, otištěnou v roce 1906, jejíž originál je dnes již pravděpodobně ztracen. Fotografie zachycuje čtyři řadové granátníky pod velením poddůstojníka Františka Beera (uprostřed) a pověřeného velícího důstojníka Václava Reitspiesse (zcela vpravo). Tato krásná fotografie je zajímavá tím, že je na ní zvěčněn i tehdejší hejtman gardy Bartoloměj Reindl, jeden z nejvýznamnějších válečných veteránů na Českokrumlovsku 19. století, vážený občan města Český Krumlov a rovněž nejznámější krumlovský granátník v celé historii gardy. Výjimečnost fotografie pak spočívá v tom, že hejtman Reindl je zachycen v tzv. Malé uniformě bez důstojnických odznaků a nikoliv tradičně v tzv. Parádní uniformě s medvědicí. V současné době se pak zřejmě jedná o zatím nejmladší známou fotografii s hejtmanem Reindlem – o necelý rok později totiž tato významná ikona Českého Krumlova své doby zemřela ve věku nedožitých 89 let.

17. 11. 2017 –  Předání pamětních diplomů sponzorům a patronům

Paní Naděžda Perníková přijímá diplom pro patrony a sponzory Vévodské tělesné stráže v Českém Krumlově, Schwarzenberská granátnická gardaPan Josef Pointinger přijímá diplom pro patrony a sponzory Vévodské tělesné stráže v Českém Krumlově, Schwarzenberská granátnická gardaSchwarzenberští granátníci již podruhé předávali pamětní diplomy, které světoznámý grafik Jindra Čapek z Českého Krumlova vyhotovil pro sponzory a patrony Vévodské tělesné stráže. Tentokráte byli na Gardeplac pozváni paní Naděžda Perníková a pan Josef Pointinger z českokrumlovské společnosti P. M. H., jež v letošním roce významně podpořila krumlovské granátníky a Program obnovy a to jak materiálně a finančně, tak i morálně.

Děkujeme našim patronům z „Rozsypu“ za jejich podporu, velmi si jí vážíme.

FOTOGALERIE z předávání diplomů

11. 11. 2017 –  Přivítání Legiovlaku v Českém Krumlově

Přivitání Legiovlaku v Českém Krumlově, Schwarzenberská granátnická garda

Legiovlak

V sobotu 11. 11. na Den válečných veteránů dorazil do Českého Krumlova nejen sv. Martin, ale i Legiovlak, výsledek unikátního projektu, jehož cílem je u příležitosti blížícího se 100. výročí vzniku Československé republiky v roce 2018 připomenout památku, úsilí a oběti našich bojovníků, kteří se službou v legiích v době I. světové války zasloužili, aby se české státní právo po dvou stoletích konečně navrátilo zpět do země České, na Moravu a do Slezska.Na pozvání Československé obce legionářské doprovodili na vlakové nádraží v Českém Krumlově starostu města pana Dalibora Cardu granátníci Vévodské tělesné stráže Jeho Jasnosti knížete Karla Jana, aby svou přítomností připomněli, že mezi legionáři z Českého Krumlova působili i tři jejich bývalí kolegové, granátníci Babouček, Novák a Nožička, a že právě schwarzenberští granátníci stáli za oslavami vzniku samostatného státu v roce 1918 v tehdy velmi bouřlivém Českém Krumlově ve spolupráci s československou armádou.

FOTOGALERIE a bližší informace

9. 11. 2017 –  Přednáška o SGG (Městská knihovna Český Krumlov, součást cyklu přednášek)

V rámci tradičního cyklu přednášek věnovaných historii a činnosti Schwarzenberské granátnické gardy v Městské knihovně Český Krumlov seznámil hejtman Mgr. Martin Neudörfl, Ghtm. účastníky přednášky s novými poznatky vzešlými z aktuálního výzkumu Archivu Schwarzenberské granátnické gardy a zároveň s životním příběhem jednoho z nejslavnějších krumlovských granátníků a válečných hrdinů na Českokrumlovsku – Ghtm. Bartoloměje Reindla, jenž působil v čele Vévodské tělesné stráže v Českém Krumlově v letech 1861 až 1907

28. 10. 2017 –  První předání pamětních diplomů sponzorům a patronům

Paní Blanka KřížováPrůvodci zámku Český KrumlovU příležitosti státního svátku a souvisejících oslav 28. října udělili granátníci první diplomy za zásluhy pro patrony gardy od světoznámého grafika Jindry Čapka z Českého Krumlova. Pro první dva vyhotovené diplomy si na Gardeplac na pozvání granátníků přišli průvodci Státního hradu a zámku Český Krumlov a paní Blanka Křížová z Českého Krumlova, kterým byl diplom udělen za jejich významnou aktivní a finanční podporu obnovy činnosti Schwarzenberské granátnické gardy jako hradní stráže v Českém Krumlově. Našim patronům za jejich náklonnost a důvěru upřímně děkujeme!

FOTOGALERIE z předávání diplomů

7. 10. 2017 – Švarcenberácký sjezd v Třeboni

Letošní valná hromada Historického spolku Schwarzenberg, který představuje největší a stěžejní zájmovou organizaci sdružující Švarcenberáky v Čechách, se uskutečnil ve Schwarzenberském sále Státního zámku Třeboň. V průběhu sjezdu vystoupili se svými příspěvky například emeritní ředitelka čk. zámeckého archivu Mgr. Anna Kubíková, kastelán SZ Třeboň, Ing. Pavel Hofman, nebo Ing. Petr Hudičák, kurátor sbírek musea Fotoatelier Seidel. Na programu sjezdu nechyběla ani přednáška Mgr. Martina Neudörfla, hejtmana gardy, k Programu obnovy hradní stráže v Českém Krumlově a jeho vývoji. Přítomné členy po společném obědě osobně pozdravila i Jeho Jasnost panující kníže Karel Jan ze Schwarzenbergu.

12.13. 8. 2017 – Jubilejní schwarzenberské oslavy v Murau

Ve dnech 12. a 13. srpna 2017 proběhly ve štýrském městě Murau, kam se z Českého Krumlova, Českých Budějovic a Třeboně po roce 1947 přesunula knížecí administrativa a s ní i sídlo schwarzenberského rodu, oslavy u příležitosti 400. výročí příchodu schwarzenberského rodu do Murau a 80. narozenin J. J. knížete Karla Jana ze Schwarzenbergu. Tato dvě významná jubilea oslavili obyvatelé města, knížecí zaměstnanci ze všech panství a členové rodiny panujícího knížete ze Schwarzenbergu z celého světa společně jako jedna veliká rodina tak, jako tomu bývalo ještě za první republiky v jižních Čechách při podobných výročích. Na tyto oslavy byli stejně jako v minulosti pochopitelně povoláni i granátníci Vévodské tělesné stráže v Českém Krumlově, kteří u této příležitosti na počest Jeho Jasnosti a obou výročí vypálili na zámku Murau svou první salvu ve 21. století a první od roku 1938.

FOTOGALERIE a bližší informace

1. 8. 2017 – Poděkování za zapojení do granátnického start-upu

16. června zahájili granátníci sbírku formou crowdfundingu, jejímž cílem bylo vybrat minimálně 1 000 000 Kč na obnovu činnosti gardy jako hradní stráže v Českém Krumlově, tj. částku, která by umožnila zahájit rekonstrukci kasáren granátníků již v průběhu poloviny roku 2017, čímž by byl významně podpořen návrat granátníků do areálu zámku do roku 2018. Sbírka proběhla na serveru Hithit.com, přičemž se do 30. července 2017 podařilo díky těm z Vás, kteří jste se zapojili, vybrat více jak 70 000 Kč. Tato krásná částka byla, bohužel, vzdálená vytyčené metě, tudíž se Vám dle pravidel crowdfundingu příspěvky vrátily zpět.

V prvé řadě bychom tímto chtěli poděkovat Vám všem, kteří jste se rozhodli na internetový crowdfunding granátníků přispět. Skutečně si Vašeho rozhodnutí podpořit obnovu symbolu našeho města velmi vážíme a tento Váš projev podpory nás velmi těší a motivuje. Rovněž bychom pak chtěli poděkovat i těm z Vás, kteří jste se rozhodli podpořit granátníky bez ohledu na výsledek start-upu běžným způsobem – díky Vám jsme od ukončení start-upu získali více jak 200 000 Kč a Program obnovy tak skrze Vaši podporu pokračuje dál podle plánu.

Děkujeme!

2. 7. 2017 – Pieta za padlé v bitvě u Zborova (1917)

Pieta za padlé u Zborova, "Svíčka za padlé", výročí bitvy u Zborova, Foto/zdroj: Filip Putschögl2. července proběhlo na základě iniciativy Československé obce legionářské pod názvem „Svíčky za padlé“ celostátní uctění památky padlých v bitvě u Zborova (1917), v níž proti sobě stáli čeští vojáci v řadách československých legií a rakousko-uherské armády.

Schwarzenberská granátnická garda spolu se zástupci města Český Krumlov a Československé obce legionářské uctili v 18:00 v městském parku památku padlých a rovněž připomněli osudy čsl. legionářů, v jejichž řadách působili vedle mnohých občanů města i schwarzenberští granátníci z Českého Krumlova.

FOTOGALERIE a bližší informace

2. 7. 2017 – Koncert granátnického jazzbandu

V neděli v 11:00 vystoupil v rámci Festivalu komorní hudby na Gardeplacu, II. nádvoří SHZ Český Krumlov, jazzband současného kapelníka gardy, Mgr. Martina Voříška, PhD., s autentickým repertoárem jazzových skladeb granátnické kapely z 20. století.

1. 7. 2017 – Hořické pašijové hry

Od roku 2016 krumlovští granátníci v návaznosti na rok 1912 (více v článku zde) aktivně podporují zachování staleté hořicko-krumlovské tradice pašijových her v Hořicích na Šumavě, pročež v sobotu 1 7. 2017 vystoupili v hořickém amfiteátru v rámci nočního pašijového představení již tradičně v rolích apoštolů. Více informací k představení na oficiálních stránkách Pašijových her v Hořicích na Šumavě (odkaz zde).

17. 6. 2017 – Slavnosti pětilisté růže (zajištění celodenní stráže na strážnici)

Granátník na strážnici, Schwarzenberská granátnická garda Granátník na strážnici, Schwarzenberská granátnická gardaV sobotu 17. 6. v rámci 31. ročníku Slavností pětilisté růže a u příležitosti jmenin JJ knížete Adolfa, „posledního“ vévody na Krumlově, vztyčili granátníci na své strážnici gardové prapory a rovněž zajistili celodenní stráž na Gardeplacu, II. nádvoří SHZ Český Krumlov. Návštěvníci zámku si tak mohli na jeden den částečně přiblížit původní „režim“, který panoval na II. nádvoří před nástupem komunismu a jenž bude v zámeckém areálu znovu-zaveden spolu s plnohodnotnou obnovou gardy. Děkujeme za Vaše nadšené ohlasy, přičemž si dovolujeme upozornit, že se od tohoto týdne můžete i Vy zasadit o trvalý návrat granátníků na jejich strážnici zapojením se do celonárodní sbírky na Hithit.com

16. 6. 2017 – Spuštění granátnického start-upu na Hithit.com

U příležitosti zahájení 31. ročníku Slavností pětilisté růže byla spuštěna celonárodní sbírka na obnovu hradní stráže v Českém Krumlově formou start-upu na Hithit.com.

14. 6. 2017 – Přednáška o historii a obnově gardy (Nový Hrad v Jimlíně)

Ve středu 14. června proběhla na zámku Nový Hrad v Jimlíně u Loun přednáška hejtmana gardy Martina Neudörfla o Schwarzenberské granátnické gardě v rámci cyklu věnovaného historii schwarzenberského rodu na tzv. Dolním dominiu tohoto rodu v severo-západních Čechách.

26. 5. 2017 – Uvítání prezidenta Singapurské republiky v Českém Krumlově

Návštěva prezidenta Republiky Singapur J. E. Dr. Tonyho Tana Kenga Yama v Českém Krumlově, Foto/zdroj: Lubor Mrázek24. května 2017 navštívila Jeho Excelence Tony Tan Keng Yam, prezident Singapurské republiky, v rámci své oficiální návštěvy České republiky město Český Krumlov. Granátníci na požádání kanceláře starosty města Český Krumlov oblékli své parádní uniformy, aby Jeho Excelenci uvítali čestnou stráží na městské radnici a rovněž i na zámku v Českém Krumlově. Granátníkům se dostalo cti přivítat nejvyššího představitele státu poprvé od roku 1937, kdy na Gardeplacu zámku v Českém Krumlově pozdravili prezidenta Dr. Edvarda Beneše, jenž na českokrumlovský zámek zavítal na pozvání Jeho Jasnosti dědičného prince Adolfa ze Schwarzenbergu.

FOTOGALERIE a bližší informace

24. 5. 2017 – Odhalení obnoveného schwarzenberského erbu na zámku Nový Hrad v Jimlíně

Odhalení schwarzenberského erbu na zámku Nový Hrad v Jimlíně, Foto/zdroj: Filip ŠtědrýVůbec první slavnostní výjezd granátníků z Českého Krumlova ve 21. století se uskutečnil 24. května 2017 u příležitosti odhalení nového knížecího erbu na I. bráně býv. schwarzenberského zámku Nový Hrad v Jimlíně na Lounsku, severozápadně od Prahy. Jednalo se o první slavnostní výjezd granátníků z Českého Krumlova od roku 1939 a zároveň první výjezd na „Sever“ od roku 1878. Po odhalení erbu, jehož předchůdce byl zničen v době působení JZD na zámku, tak mohla Jeho Jasnost kníže Karel projít branou Nového Hradu nejen poprvé v životě, ale i s čestnou stráží svých granátníků. Celá tato nanejvýš důstojná a milá slavnost, jíž se zúčastnilo velké množství obyvatel Jimlína a okolních měst na býv. schw. panství, na granátníky působila stejným „rodinným“ dojmem, o jakém se zmiňují staré záznamy o setkáních občanů s JJ knížaty Janem a Adolfem za první republiky.

Granátníkům proto bylo skutečně potěšením, že jejich první slavnostní výjezd od obnovení činnosti gardy mohl vést právě na Nový Hrad v Jimlíně.

FOTOGALERIE a bližší informace

24. 5. 2017 – Setkání s pamětníky a rodinnými příslušníky býv. granátníků

Hejtman gardy Martin Neudörfl s paní Grétou Lorenzovou, pamětnicí granátníků před rokem 1948U příležitosti podepsání memoranda o spolupráci mezi městem Český Krumlov, granátnickou gardou a Národním památkovým ústavem dorazila na Gardeplac i jedna z pamětnic granátníků před rokem 1948, paní Gréta Lorenzová z Českého Krumlova. Paní Lorenzová poskytla v nedávné době Archivu Schwarzenberské granátnické gardy poutavou výpověď o Českém Krumlově a granátnické gardě za první republiky. Paní Lorenzová nám například pověděla, že ve 20. století bylo v Českém Krumlově všeobecným zvykem každý týden po nedělním obědě chodit na procházku, která vždy vedla přes medvědí příkop, kde již mlsný medvěd Ajax očekával od Krumlováků nějaký ten pamlsek, co zbyl od oběda, až na Gardeplac, kde se krumlovské rodiny střídaly na lavičkách, aby si při troubení zámeckého věžného prohlédly vykračující si granátníky na strážnici gardy.

24. 5. 2017 – Podpis memoranda o spolupráci mezi gardou, městem a Národním památkovým ústavem

Podepsání memoranda o spolupráci, Schwarzenberská granátnická garda, Foto/zdroj: Lubor Mrázek24. května 2017 podepsali v 10 hodin dopoledne na Státním hradě a zámku Český Krumlov zástupci města Český Krumlov, Vévodské tělesné stráže v Českém Krumlově – Schwarzenberské granátnické gardy a Národního památkového ústavu České republiky memorandum o spolupráci ve věci plnohodnotné, důstojné a trvale udržitelné obnovy hradní stráže v Českém Krumlově a její činnosti. Cílem spolupráce těchto tří signatářů, definované blíže memorandem (text dokumentu viz zde) je společnými silami dosáhnout cíle vytyčeného občany v tzv. Programu obnovy hradní stráže v Českém Krumlově, tedy zajistit úspěšný a skutečně trvalý návrat schwarzenberských granátníků jak zpět do areálu hradu a zámku, tak i do života města Český Krumlov.

Vlastní text memoranda o spolupráci je k dispozici v podobě pdf na tomto odkazu.

FOTOGALERIE a bližší informace

6. 5. 2017 – Oslavy konce II. světové války a osvobození Českého Krumlova americkou armádou v roce 1945

Oslavy konce II. světové války a osvobození Českého Krumlova, foto/zdroj: Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov, 2017Oslavy konce II. světové války a osvobození Českého Krumlova, foto/zdroj: Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov, 2017Granátníci, stejně jako v minulém roce, zajistili na pozvání kanceláře starosty města Český Krumlov čestnou stráž českokrumlovské radnice v průběhu ceremonie zahajující městské oslavy konce II. světové války a osvobození Českého Krumlova americkou armádou v roce 1945. Rovněž – již tradičně – zajistili čestnou stráž u vchodu do bývalé jezuitské koleje, hotelu Růže, v průběhu setkání hostů účastnících se oslav osvobození, odkazujíce tím na důležitou roli hotelu Růže, jakožto střediska českojazyčného kulturního života v Českém Krumlově do roku 1938, na jehož rozvoji měli před rokem 1918 i za první republiky velký podíl právě schwarzenberští granátníci.

29. 4. 2017 – Setkání modrých baretů a válečných veteránů

Již podruhé přivítali granátníci naše válečné veterány na zámku v Českém Krumlově, aby vzdali poctu jejich službě vztyčením gardových praporů na své strážnici a rovněž i pokračovali ve staré krumlovské tradici společného fotografování našich vojáků spolu s granátníky na Gardeplacu.

14. 4. 2017 – Obnovení tradice stráže granátníků u Božího hrobu na Velký pátek v Českém Krumlově

Na Velký pátek 14. dubna 2016 se do Českého Krumlova po více jak půl století navrátí autentická českokrumlovská velikonoční tradice tzv. Bdění u Božího hrobu, jež se stejně jako tomu bývalo zvykem v 19. a 20. století, uskuteční opět v býv. klášteře Minoritů.

Tradice Bdění u Božího hrobu, jež se dodnes udržela především na Moravě či v sousedním Rakousku, spočívá v navštěvování symbolického hrobu Ježíše Krista na Velký pátek a Bílou sobotu, u něhož je možné rozjímat, modlit se a zapalovat svíčky. Při tomto Božím hrobě je zajišťována čestná stráž – na Moravě se tohoto úkolu obvykle hostí hasiči, v Rakousku zase městské gardy, jako například v blízkém Cáhlově (Freistadt).

V minulosti bylo hrdou výsadou schwarzenberských granátníků, že právě oni na Velký pátek zajišťovali u symbolického hrobu Ježíše Krista v klášteře Minoritů v Českém Krumlově čestnou stráž. Díky spolupráci Schwarzenberské granátnické gardy s Kláštery Český Krumlov bude nejenom tato tradice obnovena, ale i navrácena výsada čestné stráže u Božího hrobu zpět granátníkům.

První Bdění u Božího hrobu na Velký pátek v Českém Krumlově ve 21. století započne v 19:00 a bude probíhat až do půlnoci v kostele Božího těla a Panny Marie Bolestné.

14. 4. 2017 – Zahájení zámecké sezóny 2017

U příležitosti zahájení zámecké sezóny 2017 vztyčili granátníci na své strážnici schwarzenberský modro-bílý prapor.

15. 3. 2017 – Udělení zaštity Programu obnovy Jeho Jasností

Tento týden Jeho Jasnost Karel Jan kníže ze Schwarzenbergu, vévoda krumlovský etc. etc, rytíř Řádu zlatého rouna a poslanec Parlamentu ČR, udělil Programu obnovy hradní stráže v Českém Krumlově svou oficiální záštitu. Schwarzenberská granátnická garda od Jeho Jasnosti při této příležitosti rovněž obdržela oficiální svolení k užívání svých historických symbolů i odznaků domu knížat ze Schwarzenbergu, čímž jí byl symbolicky navrácen a potvrzen její statut. Tyto pocty, které jsme s dojetím a hrdostí přijali, jsou pro celou gardu a naši iniciativu nedocenitelným projevem uznání jak naší práce na poli výzkumném, tak i našich praktických výsledků ve vlastním procesu reintegrace gardy zpět do života města Český Krumlov a jižních Čech.

Hluboce si vážíme této morální podpory, jež nás dále motivuje v našich snahách o plnohodnotnou, důstojnou a trvale udržitelnou obnovu činnosti Schwarzenberské granátnické gardy jako hradní stráže v Českém Krumlově, a věříme, že všem povinnostem a závazkům, které z udělení těchto výsad vyplývají, se ctí dostojíme.

11. 2. 2017 – III. reprezentační ples města

V sobotu 11. února 2017 zajistili granátníci ostrahu zimní jízdárny SHZ Český Krumlov v průběhu III. reprezentačního plesu města Český Krumlov.

23. 1. 2017 – Přednáška o historii gardy a její obnově (součást cyklu)

V pondělí 23. ledna 2017 se uskutečnila další beseda z cyklu přednášek věnovaných historii Schwarzenberské granátnické gardy a její obnově a to opět na půdě gardě historicky nejbližší organizace ve městě – Městské knihovně v Českém Krumlově, kterou granátníci pod názvem „Čtenářská beseda v Českém Krumlově“ v roce 1881 spoluzaložili.

O historii gardy a její kapely a o aktuálním vývoji v Programu obnovy s účastníky přednášky hovořili opět hejtman gardy Bc. Martin Neudörfl, vedoucí Programu obnovy a Archivu Schwarzenberské granátnické gardy, a gardový kapelník Mgr. Martin Voříšek, Ph.D., autor známé publikace Kapela Schwarzenberské gardy. V rámci vůbec první přednášky v roce 2017 na půdě knihovny jsme se společně poprvé detailněji zaměřili především na zajímavosti spojené s badatelskou a výzkumnou činností Archivu SGG, přičemž jsme si na konkrétních příkladech ukázali, jak výzkum v praxi probíhá a jaká jsou jeho specifika.

Vedle prezentace vlastního historiografického výzkumu a teorie jsme si rovněž ukázali, jakým způsobem Archiv SGG aplikuje poznatky v praxi, tj. do procesu reintegrace granátnické gardy zpět do života města Český Krumlov. Osvětlili jsme si například, jakým způsobem a jak dlouho probíhalo shromažďovaní materiálů za účelem obnovení vztyčování praporů na granátnické strážnici, přičemž jsme se dotkli historie českého zemské praporu a praporu schwarzenberského.

V druhé části přednášky jsme hovořili o jedné z nejzajímavějších kapitol v historii gardové kapely, tj. o její činnosti v době první republiky.

1. 1. 2017 – Vyvěšení praporů gardy o státním svátku

Na Nový rok 1. 1. 2017 vyvěsili granátníci již tradičně gardové prapory u příležitosti státního svátku – Dne obnovy samostatného českého státu.