Granátnická strážnice dostala nový kabát

2.-3. 7. 2016 – Granátnická strážnice dostala nový kabát

Granátníci dali své strážnici zbrusu nový kabát. Poslední syntetický nátěr z 80. let již zašel časem a strážnice tak byla spíše smutným pomníkem minulosti než hrdým domovem krumlovských granátníků. 2. a 3. července se proto granátníci chopili štětců a pustili se do I. fáze oživení své strážnice na Gardeplacu. Během jednoho víkendu pak podle původních vzorů natřeli zábradlí a římsu modrou a bílou barvou – schwarzenberskou bikolórou a rovněž slavnostními barvami města Český Krumlov. V nejbližší době pak přikročí jak k dodatečným úpravám, tak i k obnovení nátěru dekorativních halaparten, aby se již brzy mohl schwarzenberský granátník navrátit na svou důstojnou stráž na krumlovském zámku.

28. 8. 2016 – Nový nátěr halaparten

Před dvěma měsíci zvelebili granátníci svoji strážnici na Gardeplacu novým nátěrem, jehož se strážnice naposledy dočkala v 80. letech minulého století. Tuto neděli se pustili i do nátěru dekorativních halaparten nesoucích schwarzenberská erbovní znamení, jejichž nátěr byl právě v 80. letech odstraněn. Jedná se o malý detail, který však dále oživuje domov krumlovských granátníků a přibližuje tak jejich důstojný a trvalý návrat na zámek v Českém Krumlově. Posuďte sami!

Tím ovšem obnova strážnice a Gardeplacu nekončí. Příští měsíc přibudou na strážnici dvě nové žerdě k vyvěšení praporu republiky a praporu země České vedle praporu knížecího na nejbližší státní svátky 28. září a 28. října, jako tomu bývalo za První republiky.

V budoucnu se strážnice samozřejmě nevyhne kompletní rekonstrukci – od úpravy kamenné podlahy a střechy, po obnovení schwarzenberských erbů barbarsky upilovaných po komunistickém převratu v roce 1948. Teprve pak bude granátnická strážnice opět v celé své někdejší kráse.

zpět do galerie / zpět do archivu